«Ջայ Ջագաթ 2020» քայլարշավի ներկայացուցիչները Ազգային ժողովի թանգարանին նվիրեցին Մահաթմա Գանդիի կիսանդրին
Մայիսի 15-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը եւ խմբի անդամ Հերիքնազ Տիգրանյանը հանդիպել են «Հանուն արդարության եւ խաղաղության» խորագրով «Ջայ Ջագաթ 2020» քայլարշավի ներկայացուցիչների հետ:
Համամարդկային համախմբման կոչով քայլարշավի հիմնական նպատակը մարդու իրավունքների գերակայության վրա խարսխված հոգատար միջավայր ձեւավորելն է, որի հիմքում ընկած են ընդդեմ բռնության փիլիսոփայության հիմնադիր Մահաթմա Գանդիի գաղափարները:
Համավարակի տարածման եւ տարբեր երկրների կառավարությունների կողմից արտակարգ դրություն հայտարարելու պատճառով արշավի մասնակիցները ժամանակավորապես դադարեցրել են գործունեությունը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել ջերմ ընդունելության համար` խորհրդարանի թանգարանին ընծայելով Հնդկաստանի քաղաքական եւ հոգեւոր առաջնորդ Մահաթմա Գանդիի կիսանդրին: Ջայ Ջագաթի կազմակերպիչները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը Հնդկաստանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման հարցում:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ առկա սերտ հարաբերությունները հիմնված են հազարամյակների պատմություն ունեցող պատմամշակութային կապերի վրա:
Հայաստան-Հնդկաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավարը «Ջայ Ջագաթ 2020» քայլարշավի ներկայացուցիչներին նվիրել է շախմատ` ի նշան երկու ժողովուրդների բարեկամության:

Представители марша «Джай Джагат 2020» подарили музею НС бюст Махатмы Ганди
15 мая руководитель парламентской группы дружбы Армения – Индия О.Ованнисян и член группы Э.Тигранян встретились с представителями марша «Джай Джагат 2020» под девизом «Во имя справедливости и мира».
Главная цель призывающего к общечеловеческой консолидации марша – формирование опирающейся на приоритете прав человека духовной среды, в основе которой идеи глашатая философии сопротивления насилию Махатмы Ганди.
В связи с распространением пандемии и введением правительствами различных стран чрезвычайного положения участники марша временно приостановили свою деятельность.
Гости поблагодарили за теплый прием, преподнеся музею парламента бюст политического и духовного лидера Индии Махатмы Ганди. Организаторы «Джай Джагата» подтвердили свою приверженность принятию Индией резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян.
О.Ованнисян отметил, что существующие между двумя странами тесные отношения опираются на историко-культурные связи тысячелетней истории.
Руководитель парламентской группы дружбы Армения – Индия подарил представителям марша «Джай Джагат 2020» шахматы – в знак дружбы двух народов.